Jak dobrać rower BMX? Poradnik dla początkujących

Początki akrobacyjnej jazdy na rowerze to zawsze mieszanka oczekiwania, ekscytacji i… niepewności. Wybór pierwszego roweru BMX jest bowiem dużym wyzwaniem dla osób, które wcześniej nie miały z tymi maszynami do czynienia. Jak zatem dobrać pierwszy rower BMX, by później nie żałować swojego wyboru?

Rodzaje rowerów BMX – jak wybrać spośród nich ten właściwy?

Rowery BMX, mimo że pozornie są podobne, dzielą się na kilka rodzajów. Aby dobrać je do swoich potrzeb, należy przede wszystkim zapoznać się z ich specyfiką. Rowery BMX dzielą się na:

  • Rowery BMX street/freestyle – ogólnoużytkowe modele, które sprawdzą się w skateparkach i terenach miejskich. To idealny wybór dla osób, które mają w planach ćwiczenie akrobacji na poręczach, murkach czy specjalnie przygotowanych torach o utwardzonej nawierzchi.
  • Rowery BMX typu dirt – jednoślady przeznaczone do poruszania się i wykonywania akrobacji na torach terenowych o szutrowej lub błotnistej nawierzchni. Stworzone dla osób, które do swojej dyspozycji mają głównie górskie szlaki i zamknięte trawiaste tory.
  • flatland – rowery BMX przeznaczone do akrobacji na płaskim terenie, bez wykorzystania przeszkód, ramp i elementów otoczenia.
  • Rowery BMX racing – specjalistyczne rowery BMX przeznaczone do wyścigów; idealne na pumptrack.

Wybierając rowery BMX należy zatem postawić przede wszystkim na modele, które nadadzą się do jazdy po dostępnej w okolicy infrastrukturze. Osoby mieszkające w miastach dysponujących skate parkami i torami z pewnością zrobią doskonały użytek z rowerów BMX typu freestyle, podczas gdy osoby pozbawione możliwości dotarcia do takiej infrastruktury z pewnością ucieszą się z roweru typu dirt lub flatland.

Prawidłowy dobór rozmiaru roweru BMX krok po kroku

Rowery BMX mogą występować w wielu rozmiarach. Jako standard przyjęło się jednak, że są one wyposażone w koła o średnicy 20 cali. Istnieją jednak także mniejsze rozmiary tych jednośladów o kołach szesnasto- lub osiemnastocalowych, zalecanych dla dzieci i młodzieży, a także dwudziestoczterocalowych, które generalnie dobrze sprawdzają się w dircie.

Z kolei rozmiarówka ram nie przypomina żadnej innej spotykanej w jednośladach przeznaczonych do innych dyscyplin kolarskich. W rowerach BMX rozmiar ramy odnosi się bowiem tylko do długości górnej rury, która jako jedyna wydłuża się lub skraca w zależności od rozmiaru, w zakresie od 16 do 21 cali. Co ciekawe, rozmiary ramy w rowerach BMX dobiera się nie tylko do wzrostu, ale także do stylu jazdy.

Rowery BMX – gdzie kupić najlepsze modele?

Niezależnie od Twojego ostatecznego wyboru dotyczącego rozmiaru czy rodzaju rowerów BMX będziesz potrzebował sklepu, który będzie w stanie Ci go dostarczyć. Ważne jest, by był to autoryzowany sprzedawca, który dostarczy Ci oryginalnych produktów ze sprawdzonych źródeł. Sklep isport jest właśnie takim sprzedawcom. W jego asortymencie znajdziesz rowery BMX najwyższej jakości, które sprawdzą się nawet podczas najbardziej szalonych akrobacji. Sprawdź naszą ofertę na: https://sklep.isport.pl/pl/c/BMX%2C-Dirt/349/1/full